Vairāki cilvēki līdz galam neizprot ar ko gan atšķiras savā starpā optometrists un oftalmologs, vai, piemēram, kas būtu optiķis. Tas ir tādēļ, kad diezgan daudzus gadus ikviens acu ārsts bija saukts tieši par okulistu. Pēc gadiem, dažādas klīnikas sāka pielietot jaunu terminoloģiju, bet klienti sāka apjukt, kas tieši tad ir kurš vai tieši pie kāda speciālista būs īsta acu pārbaude. Turpmāk mēģināsim precizēt, ar ko nodarbojas minētie speciālisti, starp kurām profesijām pastāv atšķirība, bet starp kurām tās nemaz nav. Pie tam būs iespēja noskaidrot un apskatīties, kādā veidā piemeklēt ārstu un kam tieši pievērst pastiprinātu uzmanību.
Optometrists, oftalmologs vai okulists – ar ko atšķiras?
Redzes pārbaude – kas to varēs veikt profesionāli? Pirms tam mēs visi gājām konkrēti pie okulista, taču šodien šī specialitāte ir sadalīta, uzradās profesijas – oftalmologs un optometrists. Ko tieši tie dara, kā arī ar ko tad atšķiras savā starpā, nav skaidrs. Oftalmologs acu ārsts, kas tad veic gandrīz visu, kas tad saistās tieši ar mūsu redzi. Izdalīta kvalifikācija jau ir oftalmologs-ķirurgs: tāds ārsts veic operācijas uz acīm. Oftalmologs varēs veikt redzes pārbaudi, kā arī diagnostisko izmeklēšanu, nozīmēt ārstēšanu, tostarp pēc operācijas, palīdz ārstēt sistēmiskas slimības, kuras rada sarežģījumus acīm (piemēram, diabēts, artrīts). Bet, piemēram, optometrists sniedz primāro veselības aprūpi acīm. Arīdzen viņa uzdevumos ietilpst acu pārbaude, kā arī kaišu diagnosticēšana, bet tas neārstē, taču var nozīmēt koriģējošās brilles un arī lēcas, veikt izmeklējumus, var sniegt neatliekamo palīdzību. Ja pārbaudes brīdī optometrists ierauga nopietnas slimības iezīmes, viņš novirzīs pacientu konkrēti pie oftalmologa, lai jau nozīmētu pareizu ārstēšanu. Bet vēl kāds ne mazāk svarīgs speciālists arī ir optiķis, kas piemeklē pareizās lēcas, apskatot un interpretējot ārsta nozīmēto recepti. Optiķis ne vien taisa, bet jau pēc nepieciešamības veic briļļu remontu.
Ko pasākt, ja nepieciešams sameklēt redzes speciālistu galvaspilsētā vai arī citur Latvijā?
Ir daudzi cilvēki, kam jau daudzus gadus atrasts savs acu ārsts, bet, ko labāk darīt laikā, ja ir nepieciešams oftalmologs vai optometrists, piemēram, bet īsti nav saprotams meklēšanas virziens? Parasti, kad nepieciešama acu pārbaude, mēs visi jautājam draugiem. Gadījumā, kad nespēj palīdzēt draugi, tad visbiežāk acu ārsts būs skatīts online vidē. Šodien konkrēti par okulistiem arī iespējams noskaidrot interesējošo informāciju gan par sertifikātu, kas tad ir pirmais, kas tad jānoskaidro, tā arī, vai, piemēram, pastāv kādas sūdzības konkrēti par doto speciālistu. Medicīnas iestādēm jau ir to interneta lapas, kurās arī dažreiz ir aprakstīta speciālista izglītība un sertifikāti. Un tieši pats galvenais būs ārstnieciskās personas sertifikāts, turklāt tam tomēr ir jābūt, kā oftalmologam, tā arī optometristam. Bet, ja ir vajadzīga ikgadējā redzes pārbaude, droši ejiet pie optometrista, bet, kad rodas jebkādas slimības iezīmes vai vēlaties iedziļinātu izmeklēšanu, tad vajadzīgs jau oftalmologs.